BEYİN DAMAR HASTALIKLARI

Beyni besleyen damarların çeşitli patolojileri nedeni ile kan akımının azalması,
kesilmesi ya da damarların yırtılmasına bağlı olarak kanın damar dışına çıkması sonucu ortaya çıkan tablolara beyin damar hastalıkları (BDH) adı verilir.

Nörolojik hastalıklar içerisinde en sık görülen ve yaşamı tehdit eden, gelişmiş ülkelerde ki verilere göre ölüm sebebi olarak kalp hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü, morbidite nedeni olarak da birinci sırada yer alan özellikle de yaşam süresinin giderek uzaması ile daha da önem kazanan medikal- sosyal bir problemdir.

BEYİN KANAMASI (SEREBRAL HEMORAJİLER)

Beyin kanaması, beyne ulaşan büyük veya küçük damar çeperinde oluşan patoloji nedeni ile kanın beyin dokusu veya beyin zarları arasına dolmasıdır. Beynin içinde kanama olursa intraserebral kanama, beyinciğin içinde olursa intraserebeller kanama denir.

Kafatası kemiği ile beynin arasında birkaç örtü vardır. Bunlara zar denir. Kemiğin altında dura, onun altında aroknoid zar, onun altında da piamater. Bu 3 zara meninks denir. Meninks, beyin korteksini (kabuğunu) örter.

Kemik ile dura arasında olan kanamalar epidurol kanama, dura ile aroknoid arasında ki kanamalar subdural kanama, aroknoid zar ile beyin korteksi arasında olduğunda ise subarokroid kanama diye isimlendirilir. Epidral ve subdural kanamalar sıklıkla kafa darbelerinden (travma) sonra izlenebilir. Subarokroid kanama sık rastlanan bir kanama şeklidir. Sıklıkla beyin damarlarındaki ileri yaşlarda genişlemeler veya doğumsal anormal yapısal bozukluklar neticesinde beyin basıncının artması sonucu ortaya çıkar (ıkınma, hapşırma, cinsel ilişki gibi).

Beyin içi kanamaları ani yüksek tansiyon, damarların uzun yıllar yanlış beslenme veya sigara gibi etkenler ile bozulması ve kafa darbeleri neticesinde ortaya çıkar.
Her tip kanamanın ilaç ve cerrahi tedavisi olabilir. Ancak kanamanın yeri, büyüklüğü, etrafında ödem olup olmaması, beyin içindeki ventrikül denilen ve içinde beyin omurilik sıvısı olan sıvının sistem içine yayılıp yayılmaması çok önemlidir.

Bazı ilaçlar beyin damarlarını gereksiz yere genişletebilir, bazı ilaçlar ise kanamayı kolaylaştırabilir (Aspirin, Coumadin, Ticlid, Plavix gibi). Genetik geçiş olasılığı olan, alkol, sigara kullanan ve beslenmesi kötü olan kişilerde başlayan damar tıkanmalarının tedavisinde bu ilaçlar kullanılır. Ancak ani tansiyon yükseklikleri veya kafa darbeleri bu kişilerde beyin kanaması riskini de arttırabilir. Hastanın hekim ile sürekli diyalog içinde olması gerekir.
Dikkatli izlenmeyen her hastada ve özellikle hekime ulaşımı güç olan hastalarda bu eğitimin verilmesi gerekir.

BEYİN DAMARLARININ TIKANMASI

Beyin damarları çok değişik (farklı) nedenlerle tıkanabilir.

Damar çeperinde kalınlaşmalar en çok ateroskleroz adını verdiğimiz halkın yağlanma dediği sebeplerden oluşur. Ateroskleroz genetik eğilim sonucu ortaya çıkabilir. Ayrıca sigara, alkol, kötü beslenme de bu eğilimi hızlandırabilir ve hatta tek başlarına da damar tıkanmalarına neden olabilir. Bazen nedeni belli olan bazen bulunamayan damar iltihapları (vaskülit) da damar tıkanmaları yapar. Kalbin (kapakçıklarında) içinde oluşan kan pıhtıları veya buradan çıkan damarların özellikle kıvrım yerlerinde biriken pıhtıların kopması sonucu pıhtı damar içinde dolaşıp beynin, beyinciğin, beyin sapının bir yerini tıkayabilir. O zaman neresi tıkandı ise o bölgenin işlevi (fonksiyonu) bozulur. Örneğin başın arka tarafına giderse körlük oluşur, başın frontal bölge denilen ön kısmın arka tarafında (tepede) oluşan tıkanmalar felce neden olur, alnın ön bölgesi tıkanırsa garip davranış kusurları ortaya çıkabilir. Ayrıca beynin hareketi başlatan yerinden omuriliğe doğru inip hareketi sağlayacak. Sinir yollarını besleyen damarlar tıkanırsa yine felç oluşur. Sağ elini kullananlarda beynin sol tarafında (kulağın üst, ön ve arka hizasına rastlayan beyin bölgesindeki) tıkanma konuşma kayıplarına neden olur.
Beyin damarları tıkanmadan önce risk taşıyan kişilerin kanında LDL, HDL, AST, ALT, kalsiyum, sedimantasyon hızı, kan şekeri, trigliserit, total kolestrol, VLDL kolestrol, lipoprotein a, homosistein, üre, ürik asit, hemogram, tam idrar tetkiki gibi bazı testlerin yapılması ve ayrıca beyne giden damarlarda pıhtı olasılığının görüntüleme metodları ile araştırılması gerekir. Örneğin boyundan giden damarların renkli doppleri sıklıkla istenen bir araştırmalardan biridir.

Ana damarlarda veya kılcal damarlarda pıhtı oluştuktan sonra pıhtının ortadan kaldırılması veya sorun çıkartmaması için bazı ilaç kullanma yöntemleri veya cerrahi girişim yöntemleri vardır.

İNME ( FELÇ)

İnme beyne kan akımını sağlayan damarlardan birinin aniden tıkanmasıyla birlikte, beyne giden kan akımının gidişinin yavaşlaması ya da durması sonucunda meydana gelir.

İnme, dünyada kalp hastalığı ve kanserden sonra gelen en önemli ölüm nedenlerinden bir tanesidir. ABD'de dakikada ortalama bir kişi inme geçiriyor; üç dakikada bir kişi de inme nedeniyle yaşamını yitiriyor. Erişkin nüfusta en önemli sakatlık nedeni olan inme, bir beyin damar hastalığıdır.

Ayrıca beyin damarlarından birinin ani şekilde yırtılarak, kanın beyin dokusu içine akması sonucu da oluşabilir ve buna halk arasında beyin kanaması denir.

BELİRTİLER

Beyinde meydana gelen hasarın yerine ve büyüklüğüne göre inmenin belirtileri de değişebiliyor. İnme beynin hangi alanını tuttuysa, problemler vücudun o bölüm tarafından yönetilen kısımlarında görülüyor.

Vücudun yarısında uyuşukluk, kuvvetsizlik, konuşma, görme bozuklukları, dengesizlik, bilinç değişiklikleri bu belirtilerden bazılarını oluşturuyor.

Sağ beyin yarıküresi etkilendiğinde hastalar mekanı algılamada, giyinip soyunma gibi eskiden kolaylıkla yapabildikleri günlük yaşam aktivitelerinde güçlük çekmeye başlıyorlar.

Bazen hastalar, hastalıklarını inkar edebiliyor. Bellek problemleri görülebiliyor.

Sol beyin yarıküresi etkilendiğinde konuşulan lisanı anlayamama ve/veya konuşamama tarzında dil problemleri ve bellek bozuklukları ortaya çıkıyor. Bu durum hastalar için baş edilmesi güç bir sorun.

Beyincik etkilendiğinde denge ve koordinasyon güçlükleri ortaya çıkar.

Baş dönmesi, bulantı, kusma görülüyor.

Beyinsapını etkileyen bir inme atağında, vücudun hem sağ hem sol tarafını etkileyen felçler, solunum yutma gibi işlevlerin kaybı ile hayatı tehdit eden durumlar oluşuyor.


 
       

Anasayfa
I Hakkımda I Sinir Sistemi Hastalıkları I Haberler I İletişim I Site Haritası

ÖZEL ECHOMAR GÖZTEPE HASTANESİ Merdivenköy Yolu Şahika Sokak. No:32 Göztepe - İSTANBUL Tel : (0216) 565 40 65 (PBX) Fax : (0216) 566 60 53

. info@meltemguler.com meltemguler@ogh.com.tr ... copyright© 2008 ..Tüm haklari Uzm.Dr. Meltem GÜLER'e aittir.

sport blue 6s coach outlet online sport blue 6s louis vuitton outlet Jordan 3Lab5s jordan 3 sport blue kate spade diaper bag cheap jordan shoes jordan retros louis vuitton outlet cheap jordan shoes jordan 3 sport blue legend blue 11s jordan 3 sport blue louis vuitton outlet kate spade outlet sport blue 6s jordan 3 wolf grey Jordan 5 3Lab5 cheap louis vuitton