HAREKET BOZUKLUKLARI

Parkinson - Idiopathic Paralysis Agitans

Parkinson hastalığı, beynin alt kısımlarındaki gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı bir sinir sistemi hastalığı. Genellikle orta yaş hastalığıdır. Adını hastalığı ilk defa 1917'de titremeli felç olarak tarifleyen James Parkinson'dan almıştır. Binde bir sıklıkla görülen, müzmin, ilerleyici, tedavisiz iyileşmeyen bir hastalıktır.

Temel bozukluk, koordineli hareketleri düzenleyen beyin bölümlerindendir. Bu bozukluğu yapan sebep tam bilinmiyorsa idyopotik Parkinson hastalığı, sebebin belli olduğu durumlarda ise Parkinsonien sendromlar adı verilir. Bunlar:
Geçirilmiş beyin enfeksiyonları,
Bazı ilaçlar,
Arteioskleroz,
Ailevi sebepler,
Travma,
Zehirlenmeler,
Tümörler,
Kandaki kırmızı hücrelerin aşırı yükselmesi gibi durumlardır.

Hastalığın ana temel belirtileri titreme, sertlik ve hareketlerin yavaşlamasıdır. Titreme ilk ortaya çıkanı olup, genellikle başlangıçta tek eldedir. Zamanla aynı taraf bacağa ve karşı ele geçebilir. Sıklıkla hastalıktan vücudun bir yarısı baskın olarak etkilenir. Titreme dinlenirken olup, uyurken kaybolur; sinirlilik ve yorgunluk titremeyi arttırır. Sertlik veya katılık boyun kaslarından başlar ve başın gövdeden önde tutulmasına sebep olur. Bel kemiği de etkilenip bel hafif öne eğilir, diz kalça ve kol eklemleri bükük hal alır. Hasta, küçük hızlı adımlarla sendeleyerek yürür, hantallaşır, saatlerce oturur. Yazıya büyük başlar, harfler gittikçe küçülür ve yazının okunması güçleşir. Monoton bir konuşması vardır. Kasların tonusu arttığı için (sertleştikleri için) bükülü kolun açılmaya çalışılması sırasında dişli çark hareket ettiriliyormuş hissi alınır. Yüz adale faaliyetleri (mimik ve jestler) silinir, donuk, anlamsız çehre (maske yüzü) vardır. Hareketlere başlamakta güçlük çeker, cildi yağlanır ve %40 hastada bunama görülür. Kelimelerin son hecesini tekrar eder. Gözünü kırpmaması söylenip, burun köküne vurulunca kırpma hareketini kontrol edemez. Gözlerin yukarıya doğru dakikalar hatta saatlerce kayması da, hastayı çok rahatsız eden bir durumdur.

Tedavi üç grupta planlanabilir:
Birincisi, hastayı, faydalı aktiviteler ve zihni faaliyetlerle içe kapanık ve cemiyetten ayrı olmaktan korumaktır.
İkincisi, cerrahi tedavi olup, hastanın ızdırabını azaltmak için kullanılmıştır ve hasta bölgenin, elektrik veya alkolle tahribinden ibarettir. Cerrahi tedaviyle titreme genellikle düzelir, ancak katılık ve hareketlerde gözle görülür bir iyileşme olmaz.
Üçüncü ve bugün Parkinson hastalığı'nın esas tedavisi olarak ele alınan tedavi ilaçla tedavidir. Beyinde sinir hücrelerinin uyarılabilme özelliğini arttıran asetilkolinle bunun aksini yapan dopamin arasında belli bir denge vardır. Parkinsonda bu denge asetilkolin lehine bozulmuş olup, tedavide dopamin açığının yerine konması gerekmektedir. Sentetik dopamin kan ile beyin arasındaki bariyeri aşamamaktadır. Bu problem kan-beyin engelini aştıktan sonra dopamine dönüşen, L-Dopa'nın bulunması ile çözümlenmiştir. Tedavide L-Dopa belirtilerin kaybolduğu doza kadar tedricen arttırılarak verilir. Bundan başka bir virüs ilacı olan amantadin, dopamin gibi etki gösteren bromocriptine de L-Dopa'ya yardımcı olarak tedaviye katılabilmektedir. Halen beyin doku nakli çalışmaları da devam etmektedir. Burada esas; beyin nakli olmayıp, yeni ölen ceninden dopamin yapan küçük bir bölüm, hasta beyne nakledilmektedir.

Parkinsonizm

Adale sertliği ve titreme ile karakterize olan bir beyin hastalığıdır. Sertliğin kendisine göre bir özelliği bulunup bütün hareketleri yavaşlatmakta ve anlamsız bir yüz hali oluşturmaktadır. Titreme hali ritmik olup, yavaştır ve hasta istirahat ederken bile devam etmektedir. Hastalık vücudun bir veya her iki tarafını da etkilemiş olabilir. Hastalık orta yaşlılarda ve yaşları ilerlemiş olanlarda gelişmektedir; ilerleyici bir hastalık olmakla beraber, genellikle yavaş olarak ilerleme göstermektedir. Eninde sonunda hastalar yeteneksiz hale gelmektedirler. Hastalık ayrıca "paralisis ajitans" olarak da adlandırılmakta ise de asıl felç hali gelişmemektedir.

 

 

       

Anasayfa
I Hakkımda I Sinir Sistemi Hastalıkları I Haberler I İletişim I Site Haritası

ÖZEL ECHOMAR GÖZTEPE HASTANESİ Merdivenköy Yolu Şahika Sokak. No:32 Göztepe - İSTANBUL Tel : (0216) 565 40 65 (PBX) Fax : (0216) 566 60 53

. info@meltemguler.com meltemguler@ogh.com.tr ... copyright© 2008 ..Tüm hakları Uzm.Dr. Meltem GÜLER'e aittir.

lebron 12 lebron 12 louis vuitton outlet louis vuitton outlet kate spade outlet cheap jordan shoes sport blue 3s beats by dre outlet jordan 6 sport blue jordan 6 sport blue sport blue 3s retro jordans Kate Spade Outlet coach outlet online louis vuitton outlet jordan 6 sport blue michael kors outlet michael kors outlet beats by dre solo beat by dre outlet